Ludzie z Dale

Ludzie z Dale od czasu odnowienia królestwa po Bitwie Pięciu Armii zwani byli Bardianami (na pamiątkę Barda Łucznika – potomka Giriona, zabójcy smoka Smauga oraz odnowiciela i pierwszego władcy po odbudowie miasta).

Dale to królestwo położone w dolinie o tej samej nazwie, rozciągnięte u podnóży Samotnej Góry aż do Długiego Jeziora i Miasta na Jeziorze – Esgaroth. Stolica, również o tej samej nazwie, założona była na rzece Celduinie, między dwoma wysuniętymi ramionami Ereboru (Samotnej Góry).

Królestwo powstało najpewniej pod koniec XXVI wieku Trzeciej Ery (po 2590 roku, gdy krasnoludowie powrócili do Ereboru), kiedy to ludzie z południa przenieśli się pod Samotną Górę na skutek wielkiego poważania dla władców krasnoludzkich i przez cały czas istnienia królestwa jego mieszkańcy żyli z nimi w znakomitych stosunkach. Łączyły ich głównie wspólne interesy: wielu rzemieślników uczyło się u ereborskich mistrzów, a krasnoludowie mieli swoje sklepy w Dale i wyrabiali broń dla mieszkańców tego miasta (głównie w zamian za jedzenie).

Krasnoludom spod Góry i mieszkańcom Dale kilkakrotnie przyszło walczyć ramię w ramię o tereny obu królestw: podczas wymordowania mieszkańców przez smoka Smauga, Bitwy Pięciu Armii oraz Wojny o Pierścień, gdy wojska Mordoru równocześnie zaatakowały Pelenor oraz Dale wraz z Ereborem.

Królestwo Dale związane było przez cały czas istnienia z Esgaroth – Miastem na Jeziorze, położonym na południe od królestwa, początkowo na środku Długiego Jeziora, a po zniszczeniu miasta przez smoka – bardziej na jego północnym brzegu, na stałym lądzie. Mieszkańcy tego miasta trudnili się głównie handlem (z elfami z Mrocznej Puszczy i być może z dalej położonymi ludami z Żelaznych Wzgórz i Dorwinionu) oraz rybołówstwem. Właśnie w Esgaroth znaleźli schronienie uchodźcy z Dale w czasie półtorawiekowych rządów Smauga na Samotnej Górze, skąd później powrócili.

Ludzie z Dale to głównie łucznicy, ale w boju równie sprawnie posługujący się bronią drzewcową oraz mieczami. Strój ludzi mieszkających nad wodą był lekki, przylegający do ciała i niekrępujący ruchów, a podczas walki używali lekkich pancerzy. Głównie noszone przez nich barwy to szary, brązowy i błękit (ten ostatni występujący w niewielkich ilościach).

Przewodnikiem plemienia Ludzi z Dale jest Iarl

e-mail: basubasowski[@]gmail.com

 

 

 

Kategorie

Tagi: