Gondor

 

- Śpij, nie bój się niczego. Nie podążasz jak Frodo do Mordoru, lecz do Minas Tirith, tam zaś będziesz bezpieczny o tyle, o ile w dzisiejszych czasach można być gdziekolwiek bezpiecznym. Jeśli Gondor upadnie (…), wtedy nawet Shire nie zapewni spokojnego schronienia.

Władca Pierścieni. Powrót Króla

 

Gondor – zwany Kamiennym Krajem,

to największe z ludzkich królestw w Śródziemiu. Przetrwało ono ponad trzy tysiąclecia wrogich ataków i najazdów, a także wiele lat walk o sukcesję i wewnętrznych niepokoi z tym związanych. I chociaż obecnie królestwo Gondoru nie jest już tak potężne jak dawniej, to przez wszystkie te lata Gondorczycy nigdy nie zachwiali się w swoim oporze przeciwko Sauronowi. Nie zapomnieli też o wspaniałych numenorejskich tradycjach, które odziedziczyli po swych pierwszych władcach – Elendilu i jego synach.

Gondor to przedmurze zachodnich krain, to nieugięta tarcza odgradzająca Mordor od Wolnych Plemion Śródziemia…

***

Gondor: Delara i Rhamer (fot. M. Puławski) My, Gondorczycy, od lat żyjemy w cieniu Czarnego Kraju, świadomi zagrożenia ze strony Nieprzyjaciela. Niektórzy mówią, że staliśmy się przez to surowi i dumni. To prawda, każdego bowiem dnia i każdej nocy wytrwale czuwamy w przygranicznych twierdzach, gotowi odeprzeć ataki Saurona. Ale dzięki temu potrafimy cieszyć się tym, co mamy i żyć pełną piersią. Czerpiemy siłę z naszej wspaniałej przeszłości i odważnie patrzymy w przyszłość.

Dlatego też do naszego plemienia zapraszamy osoby, które cenią sobie odwagę, lojalność, wspólne opowieści o Dawnych Dniach przy blasku dogasającego ogniska i posiadające niezłomną wiarę w to, że Białe Drzewo w Minas Tirith znów zakwitnie, gdy powróci król…

W naszych szeregach znajdzie się miejsce nie tylko dla wojowników.

Jeśli jednak nieobce Ci jest wojenne rzemiosło, a ciężar wiernego miecza w dłoni sprawia Ci przyjemność, wybierz z której gondorskiej jednostki chcesz się wywodzić:

Flaga Gondoru

RYCERZE MINAS TIRITH - Minas Tirith czyli Wieża Czat, a pierwotnie zwana Minas Anor – została zbudowana przez Numenorejskich wygnańców przybyłych do Śródziemia. Była siedzibą Anariona, a później miastem Królów i Namiestników. Rycerze Minas Tirith to dobrze wyszkoleni i zdyscyplinowani wojownicy. Uzbrojeni w ciężkie zbroje budzą respekt na polu bitwy. Można ich spotkać w całym Anórien, Osgiliath, a nawet Ithilien. Strzegą Minas Tirith, Rammas Echor i Cair Andros. Jako Gondorczycy są dumni ze swego dziedzictwa i chętnie noszą symbol Białego Drzewa na czarnych tunikach, zbrojach i broni, co wyróżnia ich na polu bitwy.

STRAŻNICY FONTANNY - elitarna jednostka Minas Tirith, jej członkowie są starannie wybierani spośród wszystkich rekrutów. Ich służba w znacznym stopniu jest powołaniem, a nie obowiązkiem. Strażnicy mają tylko jedno zadanie: bronić Białego Drzewa Gondoru i nigdy nie opuścić posterunku. Dlatego też nie można ich spotkać poza Minas Tirith – z miasta mogą wyjść jedynie po służbie. Strażnicy Placu Wodotrysku ślubują milczenie podczas pełnienia straży, o czym przypominają czarne jedwabne chusty zakrywające ich twarze. Uzbrojeni są w najlepsze zbroje w Gondorze, pamiętające jeszcze czasy Nûmenoru, ze skrzydlatymi hełmami wykonanymi z szczerego mithrilu. Nie noszą oni tarcz – na znak, że jeśli zawiodą, ich życie nie będzie miało żadnej wartości.

STRAŻNICY CYTADELI - jednostka chroniąca Cytadelę oraz Białą Wieżę Ectheliona. Strażnicy Cytadeli mają za zadanie chronić Namiestnika (lub w dawniejszych czasach – króla) i jego świtę, co uroczyście ślubują władcy Gondoru. Mogą poruszać się po całym mieście, znają wszystkie hasła. Strażnicy Cytadeli są uzbrojeni w oręż Rycerzy z Minas Tirith, z tą różnicą, że ich mundur stanowi dodatkowo czarny płaszcz i tunika ze złotym haftem. Noszą też masywne, ozdobione brązem hełmy z mosiężnymi skrzydłami. Ich łuki są najlepszą spuścizną po technice wojskowej Nûmenoru, pozwalają bowiem wystrzelić strzałę na ponad 200 jardów z niezwykłą siłą i celnością.

STRAŻNICY Z ITHILIEN – to oddziały partyzanckie Gondoru utworzone przez Namiestnika Denethora II, zlokalizowane w Północnym Ithilien. Mieszkańcy prowincji zaczęli ją masowo opuszczać po tym, gdy Nazgule zdobyły Minas Ithil i zamieniły miasto w swoja siedzibę zwaną Minas Morgul. W Ithilien pozostała tylko garstka najwytrwalszych mieszkańców. Dla ich obrony oraz aby utrzymać strategiczną przewagę nad Nieprzyjacielem, Namiestnik Gondoru powołał specjalne oddziały Strażników Ithilien. Strażnicy mają zielono-brunatne ubrania, noszą także rękawice i maski, a na głowy zarzucają kaptury. Uzbrojeni są we włócznie, miecze i długie łuki.

 

RYCERZE Z DOL AMROTH – Rycerze Łabędzia to elita rycerstwa Gondoru. Odziani w błękitno białe zbroje prezentują się godnie i dostojnie. Kolory te, jak i godło łabędzia symbolizują wolę walki i nadzieję na zwycięstwo nad ich najbardziej znienawidzonym przeciwnikiem – Mordorem. Dol Amroth to zamek i port, główne miasto nad północnymi brzegami Zatoki Belfalas. Aż do 1981 roku Trzeciej Ery wypływały stąd statki elfów z Lorien. Herbem książąt Dol Amroth jest Statek i Srebrny Łabędź, sztandary zaś mają barwę błękitną. W czasie Wojny o Pierścień władcą tej krainy był Imrahil, syn Adrahila, w którego żyłach płynęła krew Pierworodnych.

 

 

 

Opiekunem Gondoru jest Atnerun

e-mail: atnerun[@]gmail.com

* Informacje o Gondorze zebrane i opracowane przez Delarę i Dargora. Źródła: „Władca Pierścieni”, Mitril.pl, Endóre – LARP w Śródziemiu, Wikipedia, La Tuatha d’Imladris (zdjęcie tarczy), Tolkien Gateway (flagi).

 

 

 

 

 


Kategorie

Tagi: